tu jesteś: sporty zimowe / lyzwiarstwo

Łyżwiarstwo


 para łyżwiarzy  Łyżwiarstwo jest jednym z tych sportów zimowych, które mają długą tradycję. Historia tej dyscyplina zaczęła sie ok 3000 lat p.n.e. w Szwajcarii. Właśnie tam, w pobliżu  jednego  z jezior znaleziono pierwsze łyżwy. Zronione były z kości i zaopatrzone w sznutki służace do mocowania łyżew do nogi. W XIII i XIV w  Holendrzy udoskonalili łyżwy wyposażając  je w drewniane a następnie  w metalowe płozy pozwalające się efektywniej ślizgać. Parwdziwa rewolucja w łyżwiarstwie przyszała jednak wraz z wiekiem XIX. Wówczas ten jeden z najpopularniejszych sportów zimowych wzbogacił się o stalowe płozy z ostrzem. W tym czasie, w Londynie, powstało rownież pierwsze lodowisko. Największe lodowisko na świecie zostało z kolei zbudowane w Japonni w 1967 roku. Fujikyu Highland Promenade Rink ma powierzchnię prawie 4 akrów, czyli ok. 10 hektarów.
Łyżwiarstwo pod względem popularności  nie ustępuje nartom, co więcej- jeśli chodzi o kategorie cenowe, ma nad nimi przewagę.

Łyżwiarstwo dzisiaj lodowisko
 Niestety, mimo swojej poularności, łyżwiarstwo w naszym kraju nie ma dogodnych warunków rowoju. Ciągle najpopularniejszym sposobem jego uprawiania jest ślizganie się po tafli zamarzniętego jeziora. Nie trzeba chyba dodawać, że nie o takie uprawianie sportów zimowych chodzi. Mało które miasto może pochwalić się krytym lodowiskiem czynnym przez cały rok. Do tych nielicznych zalicza sie m.in. Wrocław, Bydgoszcz, Tychy, Łódź i Warszawa. Mniejsze miasta, takie jak Olsztyn, na lodowisko czynne 12 miesięcy w roku będa musiały jeszcze trochę poczekać. Na razie trzeba się zadowolić powstawaniem lodowisk na świeżym powietrzu. To jednak dla miłośników łyżwiarstwa zdecydowanie za mało. Na plus warto jednak zaliczyć fakt, że coraz częściej władze miasta w ogóle decydują się na otwarcie tego typu obiektów. Świadczy to o tym, że i u urzędników pojawia się świadomość zapotzrzebowania na lodowiska i wypożyczanie łyżew.

Polityka Prywatnosci |

Łyżwiarstwo