tu jesteś: sporty zimowe / snowboard

Snowboard


 jazda na snowboardzie Dyscyplina ta powoli, aczkolwiek skutecznie, staje się najpopularniejszym ze sportów zimowych. Można powiedzieć, że snowboard (snowboarding) narodził się w bólach i do dosłownie. Na pomysł połączenia dwóch nart w jedną wpadł Sherman Popper w latach 60- tych XX wieku. Pierwsza deska nie miała wiązań- sterowano nią za pomocą umocowanego na jej przodzie sznurka. Oczywiście, żeby na niej jeździć, trzeba było mieć świetne wyczucie równowagi. Mocowania dodał dopiero Jake Burton, który po skończeniu studiów, w 1977 r., zaczął produkowac deski seryjnie. Równolegle z nim nad snowboardem pracował skater- Tom Sims. Dzisiaj firmy Sims Snowboards i Burton Boards należą,
do najbardziej renomowanych wytórców sprzętu do  uprawiania snowboardu.

Snowboard obecnie


 jazda na snowboardzie  Snowboard ma nad Wisłą całkiem mocną pozycję. Wystarczy przypomnieć, że nawet osoby, które sporty zimowe oglądają jedynie  w telewizji, wiedzą kim jest Jagna Marczułajtis. Zawodniczka ta przyczyniła się znacząco do popularyzacji tej dyscypliny sportu w naszym kraju. W Polsce mamy kilkanaście snowparków, również na większości stoków można bez przeszkód korzystać z deski.
I tak jednymi z najczęściej odwiedzanych snowparków są Lionpark w Myślenicach, 4b Ramps Snowpark w Jaworzynie Krynickiej czy White Cross Superpark w Bytomiu-Sosnowcu. Snowboardziści na pewno nie będą się nudzić w miejscowoąciach takich jak Białka Tatrzańska, Karpacz czy sławna już Wisła.
Polityka Prywatnosci |

Snowboard