tu jesteś: sporty zimowe / sprzet sportowy / sprzet saneczkarski

Sprzęt saneczkarski


 różne modele sanek  Od momentu powstania sanek, ciągle pojawiają się nowe modele. Pierwsze sanki były zbudowane wyłącznie z drewna. Ich poślizg wzmacniano odpowienim smarowaniem. Potem przyszedł czas na sanki zbudowane z metalu. Te były dużo wytrzymalsze ale równiez dużo cieższe i mniej podatne na odkształcenia. Obecnie na rynku sanek rekreacyjnych obserwuje się dwie tendencje. Jedna za nich to powrót do naturalnych tworzyw i tradycyjnych wzorów sanek, druga z kolei- to postawienie na nowoczesne kompozyty. Te są bardziej wytrzymałe niż drewno a jednocześnie nie są tak ciężkie jak metal. Często również wygladają po prostu atrakcyjniej od klasycznych, drewnianych sanek.  Dzięki temu saneczkarstwo stało się również jednym z nowoczesnych sportów zimowych.
Wybierając sanki warto wziąć pod uwagę przede wszystki wiek osoby, dla której kupujemy sprzęt. Jeśli jest to dziecko do 14-15 roku życia, wówczas spokojnie możemy kupić sanki o długości do 80 cm. Jeśli natomaist sanki będą przeznaczone dla osoby dorosłej, albo będą wykorzystywane do jazdy z parach, wówczas odpowiednie są sanki o długości ok. 110 cm. Oczywiście nie tylko dlugość sprzetu jest ważna. Zakup towaru należy podporządkować również pod sposób w jaki zjedżamy z górki.
Sposoby zjeżdżania z górki są naprawdę bardzo różne. Chyba najpopularniejszym jest zjazd klasyczny, w takiej pozycji w jakiej siedzimy na krześle. Inny - zapewniający zwiększoną szybkość, to zjazd na leżąco- nogami do przodu. Sankami sterujemy wówczas przez odpowiedni balans ciałem. Ostatnim- najbardziej chyba ryzykownym sposobem jazdy jest zjazd na leżąco z głową do przodu. Wrażenia z takiej jazdy rzeczywiście są niezapomniane- podobnie jak obrażenia twarzy powstałe w skutek wypadku. A te przy zjeżdżaniu na sankach w pozycji "twarz do dołu" zdarzają się znacznie częsciej niż w innych pozycjach (zaburzenie środka ciężkości, zaburzenia równowagi)

Dodatkowy sprzęt saneczkarskiPodobnie jak w łyżwiarstwie, również tutaj, oprócz sanek nie wymagany jest żaden konkretny sprzęt. Ale sporty zimowe mają to do siebie, że ich również nie omija moda. Dlatego też obecnie ogromną popularnością na  stokach cieszą się czapki podobnie do tych jakich używają snowboardziści. Wełniane, elestyczne i kolorowe nakrycia głowy biją teraz rekordy popularności. Ale moda modą- należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby ciepło się ubrać i szczególną uwagę zwrócić na buty. Powinny być nieprzemakalne a jednocześnie wytrzymałe- wszak to nimi najczęsciej hamujemy  zjeżdżając z górki. Małe dzieci przydałoby się również zaopatrzyć w gogle lub opkulary.  Kaski na sankach raczej nie sa potrzebne. Ale jeśli ktoś boi się o własne niebezpieczeństwo, to nic nie stoi na przeszkodzie. No i koniecznie pamiętajmy o rękawiczkach.
Polityka Prywatnosci |

Sprzęt saneczkarski