tu jesteś: sporty zimowe / kodeks narciarski

Kodeks narciarski

Niewiele ludzi wie, że narciarze posiadają swój kodeks, który porównać można do przepisów ruchu drogowego jakimi kierują się zmotoryzowani. Dla bezpieczeństwa samych narciarzy jaki i dla osób przebywających na stoku, ważne jest żeby przestrzegane były pewne zasady.


 Na stoku należy zachowywać się kulturalnie. Ważne aby dostosowywać szybkość jazdy do rzeczywistych umiejętności.

"Dekalog narciarza"

1. Myśleć o innych - każdy narciarz powinien zachowywać się na stoku tak aby nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników stoku.
 
 
2. Panowanie nad prędkością i sposobem jazdy - narciarz powinien zjeżdżać z prędkością dostosowaną do swoich umiejętności i stanu trasy tak by uniknąć kolizji .
 
 
3. Wybór kierunku jazdy-  Ważne jest aby narciarz myślał o jadących za nim i przed nim innych narciarzach. Należy zawsze wybierać trasę najmniej kolizyjną.
 
 
4. Wyprzedzanie- wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie będzie przeszkadzać temu kogo wyprzedzamy.
 
 
5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich- narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie spowoduje tym niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
 
 
6. Zatrzymanie się- narciarz powinien  unikać momentu zatrzymania się na trasie zjazdu. Po ewentualnym upadku narciarz powinien jak najszybciej usunąć się z trasy tak by nie przeszkadzać innym zjeżdżającym.
 
 
7. Podejście- narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy.
 
 
8. Przestrzeganie znaków narciarskich- każdy narciarz  musi stosować się do znaków  ustawionych na trasach zjazdowych.
 
 
9. Wypadki- w razie wypadku należy niezwłocznie spieszyć z pomocą.
 
 
10. Stwierdzenie tożsamości- każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


Polityka Prywatnosci |

Kodeks narciarski